Sedace, analgosedace a celková anestezie

Tyto pojmy se v praxi velmi často zaměňují. Většina lidí považuje všechny tyto techniky za prosté „uspání”. Rozdíly mezi jednotlivými technikami se vám nyní pokusíme vysvětlit.

Sedace

Anesteziologická technika, při které je po podání léčiva tlumícího centrální nervový systém zachována spolupráce pacienta s ošetřujícím lékařem a nejsou utlumeny důležité reflexy (kašlací a polykací). K bezbolestnému ošetření je nutno podávat lokální anestetikum. Charakteristickým znakem sedace benzodiazepiny je výskyt amnezie (dočasná ztráta paměti). Pacient si zákrok nepamatuje.

Analgosedace

Farmakologicky navozený stav při použití kombinace analgetika se sedativem (analgetikum = přípravek, jehož podání vede k úlevě či odstranění bolesti). Je řešením zejména pro pacienty, kteří mají neovladatelný strach ze zubního ošetření, dětské pacienty (které nelze ošetřit běžným způsobem). Jedná se o řízený útlum vědomí a vnímání bolesti, ze kterého je pacient silným podnětem probuditelný. Vlivem podaných léků si pacient nemusí na výkon pamatovat.

Celková anestezie

Farmakologicky navozený stav, při kterém je pacient uveden do bezvědomí vdechováním anestetik nebo jejich nitrožilním podáním. Je vhodná pro pacienty, kteří z různých důvodů nemohou být ošetřeni běžným způsobem na stomatologickém křesle (např. pro nepřekonatelný strach, zdravotní handicap, ...). Spolupracujeme se zkušeným anesteziologickým týmem, který používá nejmodernější anestetika umožňující pacientovi odcházet domů po krátkém odpočinku plně orientován.

Před ošetřením v analgosedaci a celkové anestezii požadujeme předoperační vyšetření.

Druhy výplní

Nevíte, jakou výplň zvolit? Poradíme Vám.

Naše tipy

Užitečné rady, jak správně pečovat o chrup.